Srpen 2013

Život 2

23. srpna 2013 v 21:08 Výtvory spojené s morčátky

Morče a jeho život

2 kapitola
První týden
Charls se probudil. Teď už ,ale doopravdy. Na jedno oko viděl údivem až vyjekl. Tím zbudil samičku která do teď spala. Pochopila ,že není něco v pořádku.Po těžké noci byla vyčerpaná a cokoliv slyšela musela hned zkontrolovat. Charls když uviděl samici pochopil že je to jeho máma. Pomalu se k ní snažil přiblížit. Díky oku viděl co kde je a cestu měl lehčí.
Den se rychle změnil na týden a Charls už byl schopný vidět na obě oči posouvat se po zemi a naznačit když má hlad. Pomalu mu začaly růst chloupky a byl schopný i pít samiččino mléko. Charls ještě spal a samička už byla na louce aby se posilnila. Netrpělivě chroustala trávu protože cítila přítomnost někoho dalšího. Liška která ji z povzdálí pozorovala čekala na vhodnou chvíli k útoku. Charls se probudil a dával znamení hladu. Samička vyskočila a utekla do nory. Liška za ní vyběhla ,ale bylo již pozdě. Samička nakrmila Charlse a dřepla si ke vchodu do nory. Hlídá před predátorem. Charls mezitím zkoumal hlínu ve které se válel jako hadr na podlaze. Samička něco vycítila a vylítla ven. Charls zde zůstal sám.

Život

23. srpna 2013 v 11:57 Výtvory spojené s morčátky

Morče a jeho život

1. kapitola
Příchod Charlse na světV Čechách najdete morče obvykle u někoho doma v zoo či ve zverimexu. Tento příběh je o morčeti které se snaží přežít v divokém světě,v českých lesích. Morčecí samička právě porodila malého samečka který se chvěl zimou. Byl to Charls. Morčata neumí mluvit proto si nedávají jména ,ale v našem příběhu ho Osud pojmenoval Charls. Samička po porodu vylezla ven aby se posílila lesní trávou. Český les vlastnil plno vitamínů keré samička k posilnění potřebuje. Charls zůstal v noře, teplé a měkké noře , ale po chvíli mu začala lézt zima pod kůži. Samička se vrátila a zahřála ho. Pak mu dala napít mléka a usnula únavou.Charls , ale nepsal. Cítil nebezpečí které se opravdu blížilo. Ale nora byla dobře zabezpečená a nenápadná takže liška noru přešla a jakoby ji ani nevyčuchala. Po chvíli usnul i Charls a bylo ticho. Noční lesní čas nastal po té co se samička probudila. Noční čas už byl v plném proudu a samička čekala a hlídala před predátory. Po chvíli vše utichlo a samička mohla spokojeně a klidně usnout.

klec nebo terárko?

17. srpna 2013 v 11:49 | simča |  Rady a tipy
Klec
VÝHODY
1. je vzdušnější
2. lépe se přenáší
3. morče se lépe vyndavá ven než z terárka

NEVÝHODY
1. morče vyhazuje podestílku
2. morče dělá rámus protože okusuje klec

Terárko

VÝHODY

1. morče nedělá rámus
2. lépe se čistí
3. morče nevyhazuje podestílku

NEVÝHODY

1. je težší
2. morče se hůře chytá
3. nedají se tam zavěšovat tyčinky

Já bych pro morče radši doporučila klec ,ale je jen na Vás co si vyberete :D
Ps:pokud máte nějakou radu či tip napište mi to do komentů a já pak o tom napíšu článek.
Pokud máte otázku klidně se zeptejte ráda zotpovím komentem či článekm.
Díky Simča

přepravka pro morče

7. srpna 2013 v 17:22 | simík |  Rady a tipy
Ahoj.

Dnes bych Vám chtěla doporučit přepravku ALADINO MEDIUM.
Podle vlastních zkušeností bych Vám ji ráda doporučila.
Vydrží nejmíň 5 let.
Vejdou se do ní 2 morčata ,ale je určena pro jedno.
Tady ji máte..

Přepravka ALADINO MEDIUM

Běžná cena: 351 Kč
Ušetříte 49 Kč
Vaše cena: 302 Kč (včetně DPH 21 %)
Dostupnost
Dodáváme: Skladem k doručení zásilkovou službou do 2 dnů.

Máte radu nebo tip či otázku nebo jen připomíku?
Napište mi to prosím do komentářů a ráda vám vyhovím :D

Simča

Soutěž 1. kolo

2. srpna 2013 v 20:07 | simík |  Soutěže
Ahoj tak už tady máme 1 kolo naší soutěžě.

takže máme tady naše soutěžící :
č.1

č.2

č.3

č:4

č.5

č.6

č.7

Chov morčat

2. srpna 2013 v 18:09 Vše o morčatech
Abyste si mohli pořídit morče musíte ....
Stejně jako při chovu jiných domácích mazlíčků je potřeba zajistit zvířeti vhodné podmínky a věnovat mu dostatek času. Morčata jsou zvířata společenská, zvláště samice je proto možné chovat ve skupině. Chovat dva nebo více samečků se většinou nedoporučuje, neboť se často kolem půl roku věku začínají prát, a to i když spolu žijí od narození. Ale přesto jsou případy, a není jich málo, kdy se samečci neperou.
Vhodné obydlí pro jedno morče je klec o ploše minimálně 80×50cm a výšce 35-40cm. Ta by měla být umístěna ve světlém nepřetopeném pokoji. Je třeba dbát na to, aby v pokoji nebyl průvan (na ten jsou morčata náchylná) a pokud možno ani zdroje hluku, jako např. televize, ovšem u většiny chovatelů tento faktor nezpůsobuje žádné komplikace.
Je několik možností, jak morče ubytovat:
  • Klec - asi nejčastější používané obydlí pro morčata. Dá se koupit v každém zverimexu, momentálně je již i na trhu velká nabídka co do barev a velikostí. Mezi výhody patří snadná přenosnost, vzdušnost a jednoduché čištění, mezi nevýhody cena, nebezpečí průvanu (pro morčata je průvan velmi nebezpečný), možnost broušení zubů o kovové mříže klece a také občasné vyhazování podestýlky z klece.
  • Plastbox - dosti podobný kleci, ale místo mříže je vršek plastový průhledný poklop. Díky tomu na morče netáhne a nevypadává ven podestýlka, ale zase je v plastboxu trosku horší ventilace(mřížka je jen z vrchu) a tak se musí častěji čistit, aby v něm nebyla příliš velká vlhkost.
  • Terárium - je asi ze všech nejlepší, s morčetem jste totož mnohem vís v kontaktu než u ostatních variant, morče je prokazatelně mnohem spokojenější
  • Doma nebo na zakázku vyrobená ubikace - často využívané chovateli, ubytování obvykle vypadá jako skříň z lamina s šuplíky z plexi nebo skla, někdy jen se sklem vysokým 25-30 cm v přední stěně. Jednotlivé ubikace se lehce čistí, s morčaty se jednoduše manipuluje (proto se i lépe ochočují) a přitom nejsou vystavena průvanu. Také toto ubytování skýtá možnost variací a lze jej vhodně zakomponovat do vybavení bytu. Mezi nevýhody ovšem patří váha, díky čemuž se s celou sestavou špatně manipuluje, toto se ale dá částečně vyřešit např. kolečky.
  • Venkovní výběh v létě oplocený kousek travnatého plácku (chráněný i z vrchu před útoky dravců, psů a koček). Morčata jsou tak stále na čerstvém vzduchu. Je ale třeba dávat pozor na přehřátí od slunce, proto je potřeba zajistit i chladnější místo ve stínu, aby se morčata měla kam schovat.
Jako podestýlku je vhodné použít hobliny (piliny jsou příliš jemné, dráždí oči a vnikají do nozder; sláma může způsobit poranění očí, které jsou u morčat přirozeně vystouplé). Dalšími možnostmi jsou dřevěné pelety, dělají se i slaměné či konopné pelety. U konopných pelet je ale možný výskyt parazitů, ti se však dají lehce odstranit vystříkáním nějakým přípravkem (např. Arpalit). Je také vhodná kukuřičná drť, která moč vsákne do sebe a zabraňuje tak zápachu, někdo používá i kočkolity, ale zde hrozí nebezpečí otravy při požití morčetem. Seno je vhodné pouze jako potrava, pokud možno každý den, nikoli však jako podestýlku, protože nasákne močí a velmi rychle začne zapáchat.
  • Je potřeba kontrolovat, zda u morčat dochází k dostatečnému obrušování zubů a nepřerůstají-li mu drápky. V případě že ano, je potřeba pravidelně zastřihávat. V případě, že si na tuto činnost netroufne sám chovatel, je nutné navštívit zvěrolékaře.
Každé morče by mělo mít jako součást bydlení domeček. Ten se dá koupit ve zverimexu, ale je možné ho vyrobit i doma. Bez domečku morče nemá soukromí a nemá se kam schovat.

Co o morčatech možná nevíte...

2. srpna 2013 v 11:38 | simík |  Vše o morčatech
Víte že .....
Morče domácí (Cavia aperea porcellus) pochází z divokého morčete (Cavia aperea). Již dávno předtím, než dobyli Jižní Ameriku Španělé, chovali morčata pro maso a kožešinu Inkové v oblasti dnešního Peru a Chile. Často se chovala také jako mazlíčci pro děti. Svědectvím této skutečnosti jsou mumifikovaná morčata nalezená ve vykopávkách inckých sídlišť. Již tehdy se vyskytovaly mnohé barevné rázy. Avšak výzkumy naznačují, že černá morčata byla (nejspíše z pověrčivosti) hned po narození usmrcována. V 15. století zmiňuje své první setkání s ochočenými morčaty u jihoamerických indiánů Kryštof Kolumbus a v 16. století tato zvířata popsal v knize o přírodě této oblasti biolog Conrad Bessner.

Morčata byla dovezena do Evropy kolem 16. století a jako domácí mazlíčci se začala chovat na počátku 18. století, a to hlavně v Anglii. Zpočátku si je mohli dovolit jen bohatí lidé. V Anglii byly také v 19. století pořádány i první morčecí výstavy. Po druhé světové válce přišla vlna obliby morčat, která trvá dodnes.

V dnešní době existuje mnoho různých plemen morčat, lišících se barvou, délkou či strukturou srsti, barvou očí a cenou.

Snad jste se dozvěděli co jste potřebovali. :)

Pokud se Vám článek líbil, případně k němu máte nějaké připomínky, napište mi do komentářů ;) A pokud máte nápad, co byste se chtěli dozvědět příště, taky napište a ráda udělám další článek na požadované téma :)